Przedstawienia kukiełkowe- „Pani Twardowska”

„Pani Twardowska” Adama Mickiewicza to wiersz oparty na legendzie o Panu Twardowskim. Na lekcji poznaliśmy ten utwór, mówiliśmy o znaczeniu dictum acerbum, czyli o danym szlacheckim słowie, którego należało dotrzymać i jak przez to wpadł w tarapaty bohater Twardowski.
Na zajęciach zapoznawaliśmy się też z zawodami związanymi z teatrem. Zaprosiłam dzieci z klasy piątej do przedstawienia kukiełkowego. Podczas realizacji projektu dzieci wykorzystały tę wiedzę w praktyce tworzenia przedstawienia.
Klasa piąta aktywnie uczestniczyła w lekcjach o teatrze, samodzielnie wykonane przez uczniów teatrzyki zostały od podstaw wyreżyserowane, wykonana została scenografia, czasem aranżacja muzyczna, a także zaprojektowano i wyprodukowano lalki, odgrywające role w domowym przedstawieniu. Nie mogło zabraknąć operatora kamery, oświetleniowca, inspicjenta i suflera, często te role odgrywali pomocni rodzice, obsadzeni w tych zadaniach przez głównych reżyserów – dzieci!