|

Kosmiczna podróż

W ramach zajęć świetlicowych, uczniowie klasy 3b przeżyli prawdziwą kosmiczną podróż. Cofnęliśmy się w czasie o 4,6 miliarda lat, aby poznać początki wszechświata i prześledzić etapy formowania się naszej planety. Dowiedzieliśmy się czym są planety i ich księżyce, planetoidy, asteroidy i meteoryty, zobaczyliśmy jak wygląda codzienne życie astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poznaliśmy odpowiedzi na trudne pytania – Jak się myje zęby, gdy nie ma grawitacji? Jak się śpi w stanie nieważkości? Jak zrobić tortillę w kosmosie?  Ogromne zainteresowanie uczniów wzbudził przybysz z kosmosu – meteoryt Pułtusk, ważący ponad 250 g i będący pozostałością po deszczu meteorytowym z 30 stycznia 1868 roku w pobliżu miejscowości Pułtusk. Dzieci mogły go wziąć w ręce i poczuć prawdziwą kosmiczną moc  Równie ciekawe były nieco mniejsze meteoryty, które spadły w Maroku i Rosji. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie przez dzieci przepięknych prac plastycznych, które stały się cudowną pamiątką z tej niezwykłej podróży.