Wycieczka edukacyjna klas 6a i 8a

W dniach 14 i 15 października klasy 6a i 8a wybrały się wraz z opiekunami na szkolną wycieczkę edukacyjną do Lublina i Kazimierza Dolnego.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ogrodu Botanicznego w Lublinie, gdzie podziwialiśmy egzotyczne i rzadkie rośliny, a także przepiękne kolory jesieni w pobliżu Dworku Kościuszków. Dworek położony jest na terenie dawnego folwarku Sławinek, obecnie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Pierwsze wzmianki o dworku pochodzą z 1720 r. W drugiej połowie XVIII w. był własnością Jana Nepomucena Kościuszki, starosty krzemienieckiego, stryja Tadeusza Kościuszki – inicjatora insurekcji w 1794 r.
Przeszliśmy w pobliże dziedzińca Zamku Królewskiego, na którym stoi romańska baszta z XIII w. Następnie przez Bramę Grodzką doszliśmy do Placu po Farze. Znajdują się tutaj fundamenty i miniatura kościoła Św. Michała Archanioła. Podziwialiśmy także budynek Trybunału, umiejscowiony na rynku lubelskim. Na głównym miejskim placu zwracają uwagę piękne, kolorowe kamienice  w stylu klasycyzmu. Następną atrakcją turystyczną jest Archikatedra Lubelska. Brama Krakowska to najpotężniejsza miejska brama, broniąca dostępu do miasta. Na Krakowskim Przedmieściu, popularnym lubelskim deptaku kupiliśmy pamiątki i przejechaliśmy do hotelu.
Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Wsi Lubelskiej. Jest to skansen, na terenie którego znajdują się zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.
W Kazimierzu Dolnym jednym z ważnych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest Góra Trzech Krzyży, a także zamek z basztą, rynek z kamienicami braci Przybyłów i kamienicą Gdańską, ulica Senatorska, Mały Rynek z Synagogą, Kościół Św. Bartłomieja i Jana. Kazimierskie koguty z ciasta oraz piernika nadal cieszą się niesłabnącą popularnością.