Teatralne machinarium w 4b

Przez ostatnie kilkanaście tygodni uczniowie klasy 4b realizowali – w ramach zajęć z języka polskiego, techniki, plastyki, informatyki – innowację pedagogiczną „Teatralne machinarium”.

Zwieńczeniem projektu było wystawione w dniu 14 kwietnia 2023 r. przedstawienie kukiełkowe pt: „Kot w butach”. Dzięki innowacji czwartoklasiści mieli okazję przekonać się, jak długa, pracochłonna, ale i satysfakcjonująca jest droga od przeczytania tekstu literackiego i pomysłu na jego adaptację do wystawienia go w postaci przedstawienia kukiełkowego.

Cała przygoda rozpoczęła się od spotkania ze scenarzystką  Panią Katarzyną Gacek, która zdradziła dzieciom tajniki pisania scenariusza, następnie czwartoklasiści pracowali nad swoim scenariuszem, do którego wykorzystali utwór Ewy Szelburg-Zerembiny „Baśń o kocie w butach”. Kolejnym zadaniem było przydzielenie ról – aktorskich, scenograficznych, muzycznych, technicznych – wykonanie kukiełek i pacynek, potem próby i finał – najbardziej emocjonujący dla młodych twórców, bo efekt ich kilkunastotygodniowej pracy mieli obejrzeć rodzice.

 W przedstawienie zaangażowała się cała klasa. Każda osoba dołożyła swoją cegiełkę i tak, dzięki pracy zespołowej rodzice mogli obejrzeć z dumą i wzruszeniem swoje pociechy.