Szlakiem legend warszawskich

Po cyklu lekcji poświęconych omówieniu „Legend warszawskich” Artura Oppmana (i nie tylko) uczniowie klasy 4b wzięli udział w wycieczce prowadzącej szlakiem bohaterów poznanych legend.  

Swoją przygodę rozpoczęli od ulicy Tamka i pałacu Ostogskich, gdzie według  legendy miała żyć królewna zaklęta w złotą kaczkę. Zobaczyli też kamiennego niedźwiedzia czuwającego przy Sanktuarium NMP Łaskawej na Świętojańskiej. Żadna z obecnych czwartoklasistek nie miała jednak ochoty ( bądź odwagi) sprawdzić, czy uda się jej zdjąć czar z zaklętego przed wiekami nieszczęśliwie zakochanego młodzieńca ;). Dzieciaki odwiedziły też archikatedrę Świętego Jana Chrzciciela, by tu zobaczyć legendarny krzyż, o którym pisał Oppman w tekście „Chrystus cudowny u Fary”.  Na trasie wycieczki nie zabrakło pomnika Syrenki warszawskiej i ulicy Krzywe Koło, gdzie według legendy w piwnicy jednej z kamienic skarbów pilnował Bazyliszek.  

Wycieczka miała  miejsce 19 kwietnia, a zatem w 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Czwartoklasiści na trasie swej wyprawy spotkali wolontariuszy, od których otrzymali żółte żonkile i mieli okazję dowiedzieć się, co one oznaczają.