Śladami bohaterów Kamieni na Szaniec

16 kwietnia, uczniowie klas ósmych, wybrali się na wycieczkę śladami bohaterów lektury Kamienie na Szaniec. Była to nie tylko fantastyczna lekcja historii i patriotyzmu, ale też doskonale powtórzenie przed egzaminem ósmoklasisty :).
Podczas wycieczki mieliśmy możliwość odwiedzić  Liceum im. Stefana Batorego, czyli szkołę do której chodzili bohaterowie książki- miejsce gdzie rodziły się ich wspólne przyjaźnie. Później udaliśmy na al. Szucha, do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, czyli dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy. Następnie pojechaliśmy do miejsc związanych z książką Kamienie na szaniec oraz akcjami Małego Sabotażu. Odwiedziliśmy Plac Unii Lubelskiej, gdzie stał Pomnik Lotnika, Krakowskie Przedmieście z pomnikiem Mikołaja Kopernika, Gmach Zachęty, a także pl. Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza.
Poszliśmy na spacer śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas której odbito Rudego z rąk Niemców, czyli Akcja pod Arsenałem.
Zwiedziliśmy Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy. Poznaliśmy tam szczegóły realiów życia w najstraszniejszym warszawskim więzieniu, a także zobaczyliśmy pierwsze wydanie książki Kamienie na szaniec z VII 1943 r. Wycieczkę zakończyliśmy odwiedzinami na Cmentarzu Powązki Wojskowe, gdzie oddaliśmy hołd młodym ludziom, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem. To tutaj w słynnej kwaterze Białych Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki Zośka, Alek i Rudy. Na czele harcerzy/żołnierzy pochowano przede wszystkim autora książki Kamyka Aleksander Kamiński oraz Orszę Stanisława Broniewskiego.
To był udany dzień!