Projekt ekologiczny klasy 5c

Mieszkając w Podkowie Leśnej zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, że nie jesteśmy jej jedynymi pełnoprawnymi mieszkańcami. Podkowa Leśna to także dom pięknych drzew, jeży, wiewiórek i oczywiście różnorodnych ptaków: sikorek, dzięciołów, srok, wron,
wróbli ….
To właśnie im, Skrzydlatym Mieszkańcom Podkowy Leśnej dedykujemy nasz projekt . Taka właśnie jest myśl przewodnia projektu klasy 5c. A jego założeniem jest odnalezienie harmonii pomiędzy człowiekiem i przyrodą, która czeka, aż nawiążemy z nią dialog na miarę człowieka XXI wieku.  Zaczęliśmy od naszego najbliższego otoczenia. Jesień i zima, choć ostatnio nie takie straszne, to zawsze trudny czas dla zwierząt. Dlaczego by nie pomóc? Zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie dokarmiania ptaków.

Wspólny pomysł i wspólna realizacja. Karol Bagiński podjął się najtrudniejszego zadania – zrobił piękny, profesjonalny karmnik.
Ale tu spotkała nas niespodzianka. Pan Wiesiek odnalazł jeszcze dwa karmniki, a więc mamy już trzy stołówki.
Poprosiliśmy o udzielenie wywiadu Panią Beatę Podkowińską, która dostarczyła nam bardzo dużo ciekawych informacji na temat ptaków i zasad ich dokarmiania. Wywiad można przeczytać na tablicy  z gazetką o naszym projekcie.

Zbiórka smakołyków to już prosta sprawa. Kulki z ziarnami, nasiona słonecznika, specjalne mieszanki dla ptaków. Żeby było smacznie i zdrowo.

A  na Święta – specjalne życzenia. Smakowita słoninka.

Pierwszym gościem w karmniku była oczywiście ciekawska sroka, ale przyszedł też przepiękny dzięcioł, chociaż trochę było mu niewygodnie wybierać ziarna (oczywiście te największe) długim dziobem.

Orzechy odkryły wiewiórki i ….. nie pogardziły nimi.

Karmniki trzeba było także oczyścić. Co pewien czas wyrzucaliśmy ziarna, które nie zostały zjedzone i dosypywaliśmy nowe.

Kończy się zima i dobiega końca nasz projekt. Jego częścią jest gazetka w korytarzu szkolnym. Mamy nadzieję, że na naszych plakatach udało nam się zatrzymać subtelne piękno Skrzydlatych Mieszkańców Podkowy Leśnej.

Klasa 5c