Świetlica - O nas

Godziny pracy świetlicy 7.15-18.00

Jeśli jesteś uczniem kl.1-3 i chcesz w ciekawy sposób spędzić czas przed lub po lekcjach- zapraszamy do świetlicy!

Tutaj pod opieką wychowawców możesz:

• odrobić lekcje
  • rozwinąć swoje zdolności manualne wykonując prace plastyczne
  • poznać koleżanki i kolegów z innych klas
  • poćwiczyć swój umysł grając w gry logiczne ,rozwiązując krzyżówki, zagadki, rebusy
  • dowiedzieć się więcej o życiu i zwyczajach różnych gatunków zwierząt
  • wziąć udział w konkursach z nagrodami
  • poznać losy bohaterów najnowszych książek dla dzieci
  • zostać członkiem DKK (Dyskusyjnego Klubu Książki)

Nasze działania w roku szkolnym 2016/17:

1. Dyskusyjny Klub Książki oraz zajęcia czytelnicze pt. Czytanie na dywanie.

W ramach zajęć przeczytaliśmy dzieciom następujące książki:

- „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”- J. Bednarek;

- „Maleńkie królestwo królewny Aurelki" - R. Jędrzejewska-Wróbel;

- „Mądra poduszka”- L. J. Kern;

- „Niebieska Niedźwiedzica”- J.M. Chmielewska;

- „Pompon„ - cz. 1 i 2 - J. Olech;

- „Zielony, żółty…”- M. Strzałkowska;

- „Zdrowa kuchnia Lameli Szczęśliwej”- J. Krzyżanek;

- „Dzieciaki świata”- M. Wojciechowskiej;

- „12 ważnych opowieści”- polscy autorzy o wartościach (praca zbiorowa);

- „Piecyk czapeczka i budyń”- A. Onichimowska;

- „Kinga i co z niej wyrośnie”- M. Kapelusz;

- „Historia Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty”- G. Rodari;

- „Amor z ulicy Rozkosznej’- L. Fabisińska.

Zajęcia prowadzą panie: Marzena Kuc oraz Agnieszka Kośka.

2. Zajęcia przyrodnicze: czytelniczo-plastyczne w oparciu o książki:

- "Zwierzaki świata”- M. Wojciechowska;

- „Wierzę w jeże”- D. Sumińska;

- „Zwierzaki Wajraka- A.Wajrak;

- „Nela na kole podbiegunowym”;

- "Nela mała reporterka”.

W trakcie zajęć przyrodniczych byliśmy na wycieczce w parku miejskim w Podkowie Leśnej oraz dokarmialiśmy ptaki w okresie jesienno-zimowym.

Zajęcia prowadzą panie: Katarzyna Kawecka-Sikora oraz Luiza Roman.

3. Zorganizowaliśmy 2 konkursy plastyczne:

- „Wierzę w jeże” na podstawie książki D. Sumińskiej ( grudzień  2016);

- „Ilustracja do wiersza”- na podstawie wierszy L.J. Kerna ( styczeń 2017).

Konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci, wpłynęło bardzo dużo prac plastycznych (łącznie 80 prac). Najlepsze zostały nagrodzone i wyróżnione.

Aby pobrać wyniki konkursów kliknij tutaj.

4. Dzieci ze świetlicy biorą udział w projektach:

- „Śniadanie daje moc- poznajemy fabularna historię „wszystkojadów”, rozmawiamy o zasadach zdrowego odżywiania.

- „Bezpieczny Puchatek”- poznajemy zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.

5. Od stycznia 2016 realizujemy innowację pedagogiczną pt. Teatr z pudełka.

Innowacja polega na prowadzeniu zajęć czytelniczo-plastycznych z wykorzystaniem elementów japońskiego teatru ulicznego Komishibai.

Autorkami programu innowacyjnego są panie: Agnieszka Kośka i Marzena Kuc.

6.  Innowacja pedagogiczna pt. Poznaj swoje miasto- program z  zakresu edukacji przyrodniczej i       regionalnej dla dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej.

Autorki programu: Katarzyna Kawecka-Sikora  i Luiza Roman.

W ramach programu innowacyjnego, który realizowany jest  od marca 2017  w świetlicy szkolnej zostały zrealizowane następujące działania:

-  wycieczki do Rezerwatu im. B. Hryniewieckiego w Podkowie Leśnej, gdzie poznaliśmy rośliny i zwierzęta     występujące na terenie Lasu Młochowskiego, parku miejskiego, wycieczki pod pomniki przyrody

- odwiedziliśmy zabytkową willę ”Aida” przy ul. Iwaszkiewicza oraz miejsce wmurowania kamienia węgielnego Podkowy Leśnej - Figurę Matki Boskiej

- spotkaliśmy się z lekarzem weterynarii –p. Olgą Tomaszewską  w Przychodni Weterynaryjnej „Faunistika”, która opowiedziała dzieciom jakie zwierzęta najczęściej zamieszkują teren naszego miasta ( w tym zwierzęta chronione), dowiedzieliśmy się  również jak należy postępować w przypadku znalezienia rannych lub chorych zwierząt

-  w trakcie zajęć czytelniczych poznaliśmy historię założenia miasta Podkowa Leśna oraz zwierzęta chronione , bardzo pomocne okazały się tablice oraz materiały przekazane  przez „Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna”

- zwiedziliśmy wystawę fotograficzną p. Włodzimierza Puchalskiego poświęconą ptakom w MOK-u na ul. Świerkowej -klasy 3a i 3b

- w czerwcu dzieci biorące udział w innowacji wzięły udział w konkursach: przyrodniczym ( klasy 3-cie) oraz plastycznym ( klasy 2 i 3-cie) pt. „Kartka z Podkowy Leśnej”. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem: łącznie wzięło w nich udział 50 uczniów.

Program będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym- do października 2017. W programie kolejne wycieczki, spotkania oraz druga część konkursu przyrodniczego.

Lista laureatów konkursów oraz zdjęcia z naszych wycieczek i spotkań.

Katarzyna Kawecka-Sikora