LITERACKIE SPOTKANIE Z JOANNĄ OLECH

Opublikowano: 24-09-2017

W dniu 30 listopada 2015 r. odbyło się spotkanie autorskie z p. Joanną Olech, autorką popularnej i bardzo lubianej ?Dynastii Miziołków? oraz innych książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorką i laureatką wielu prestiżowych nagród (m. in. nagrody Naszej Księgarni, nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, nagrody specjalnej Polskiej Sekcji IBBY). Znana autorka przybyła do naszej szkoły na zaproszenie p. Iwony Grabowskiej-Gralak, a w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 5-tych.

Po miłym powitaniu autorka zdradziła kulisy powstania ?Dynastia Miziołków?. Otóż, wszystko zaczęło się od zlecenia napisania komiksu. Pani Joanna pracowała wtedy w redakcji  ?Świata Młodych?. Z dnia na dzień odeszła z redakcji osoba  pisząca komiks, który ukazywał się w kolejnych numerach czasopisma. Kiedy zabrakło dotychczasowej autorki, redaktor naczelny zaproponował pani Joannie Olech kontynuację komiksu. Na napisanie kolejnego odcinka autorka ?Pompona w rodzinie Fisiów? miała jeden dzień. Po nocy spędzonej bez powodzenia na wymyślaniu historyjek, p. Joanna zdecydowała się na krótką formę kartki z dziennika. Czytelnikom tak bardzo spodobało się opowiadanie, że odtąd co tydzień ukazywał się odcinek o zabawnych przygodach Miziołka i jego rodziny. Autorka pokazała różne wydania książki z jej ilustracjami i jedną zilustrowaną przez inną osobę. Opowiedziała również o swoich pozostałych książkach. Uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością książek p. Joanny, odpowiadając na zadawane przez nią pytania.

Ale na tym nie koniec atrakcji. Na flipcharcie p. Joanna rysowała smoka Pompona, który był szczęśliwy, zdziwiony albo wściekły, zaś ochotnicy mieli w tym samym czasie opowiedzieć krótką historię tłumaczącą jego nastrój.

Na koniec autorka odpowiadała na pytania zadawane przez uczniów i rozdawała autografy.

Adam Rogowiec z klasy 5a