|

Ogólnopolskim projekt edukacyjny „Zabawa sztuką”.

W roku szkolnym 2021/2022 w świetlicy szkolnej realizowany był projekt edukacyjny „Zabawa sztuką”. Docelową grupą, która brała udział w programie byli uczniowie klas 2a i 2b. Program realizowały panie: Marzena Kuc i Agnieszka Kośka. Zadania, które zawierał projekt dawały pełną dowolność interpretacyjną, ale były także i takie, które odnosiły się do konkretnych artystów czy działań. Uczniowie obchodzili „Dzień Kropki” oraz tworzyli obrazy i mandale z darów natury. Poznali twórczość wybitnych malarzy: Vincenta Van Gogha, Fridy Khalo, Leonarda Da Vinci, Antonio Gaudiego. Mieli również możliwość wykonania własnych książek obrazkowych i przedstawienia ich w formie teatrzyku Kamishibai. Dzieci z zapałem wzięły udział w zajęciach ”Świat oczami Picassa”, podczas których poznały dzieła wybitnego kubisty i jego świat pełen geometrycznych figur oraz twarzy o niesymetrycznych oczach i fryzurach. Wzorując się na sposobie w jaki Picasso komponował swe obrazy, wykonały portrety i kolorowe maski. 

          Realizacja projektu przyniosła wiele wrażeń i radości nie tylko dzieciom, ale również nam- nauczycielom. Zaskoczyło nas to, z jakim zaciekawieniem i entuzjazmem dzieci brały udział w zajęciach projektowych. Powstało wiele niezwykle kreatywnych „arcydzieł”. Dzieci miały możliwość doświadczenia jak w różny sposób można patrzeć na świat, wyrażać emocje i prezentować je za pomocą różnorodnych technik plastycznych. Praca nad zadaniami projektowymi była dla dzieci świetną zabawą, a jednocześnie pokazała im, że sztuka jest wszędzie, otacza nas z każdej strony – trzeba się tylko uważnie rozejrzeć wokół siebie. 

Marzena Kuc, Agnieszka Kośka